Lajme

Vjosa ngrit padi, Ukaj thotë se vetëm ngriti zërin — Përmbledhje e incidentit të djeshëm në Kuvend

Një ditë pas tensioneve në Kuvend, deputeti Ukaj thotë se kishte ngritur vetëm zërin ndaj Osmanit.

Mbrëmë në seancën e Kuvendit, u tensionua situata.

Kryetarja e kuvendit Vjosa Osmani pati një konflikt me njërin nga deputetët e LDK-së. Xhavit Ukaj, iu kishte vërsulur Osmanit pasi që kjo e fundit e tërhoqi vërejtjen se në seancë po përdoreshin fjalë të duhura.

E për këtë veprim Osmani e ka denoncuar në Polici, Ukajn. Por ky i fundit po thotë se kryetares ia kishte tërhequr vetëm zërin.

https://video.gjirafa.com/vjosa-osmani-denoncon-ukajn-ne-polici

Për këtë situatë kanë reaguar edhe ndërkombëtaret me mision në vend.

Do të zgjaste më shumë.

Por seanca përfundoi për shkak të një konflikti mes kryeparlamentares Vjosa Osmani e deputetit nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Xhavit Ukaj.

Madje Osmani këtë rast e ka paraqitur edhe në Policinë e Kosovës.

Krahas kësaj Xhavit Ukaj një ditë pas po thotë që Osmanit vetëm ia kishte ngritur zërin.

Gjithçka filloi kur fjalën e kishte marrë deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu.

Musliu gjatë së shtunës sqaroi se po kërkonte të demantonte në Kuvend lajmin se ajo është e prekur me COVID-19.

Por sipas saj gjithçka që pasoi është si rrjedhojë e konflikteve të brendshme në LDK.

Musliu po thotë që është kundër dhunës në Kuvend, mirëpo akuza të tilla ndaj saj ka pikërisht deputetja Pacolli.

Kjo e fundit përmes një statusi në Facebook ka thënë që Musliu e shantazhon vazhdimisht.

Ndërkohë sjelljen e deputetit të LDK-së e kanë kritikuar edhe nga shoqëria civile.

Rrjeti i Grave të Kosovës përmes një postimi kanë kërkuar që të ndalet sulmi ndaj grave në politikë dhe vendimarrje e të mos cenohet kontributi i Osmanit në sferën pubike.

Kritikë ndaj veprimeve të fundit në kuvend ka pasur edhe nga Ambasada Amerikane dhe ajo e Britanisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button
Close
Close