Uncategorized

Këto janë masat që do të hynë në fuqi nga e hëna

Sot është mbajtur takimi virtual mes kryeministrit, Avdullah Hoti dhe kryetarëve të komunave të vendit ku është diskutuar mbi gjendjen e krijuar nga virusi Covid-19.

Burime të Portali.info, brenda takimit të kryeministrit me kryetarët e komunave, kanë shpjeguar se nga e hëna do të ketë masa shtesë për parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19.

Këto janë masat që do të hyjnë në fuqi nga e hëna sipas këtyre burimeve:

– Pezullohen aktivitetet religjioze, kulturore dhe në masë të madhe sportive

– Ndalohet çdo mbledhje private ose publike me mbi 50 persona

– Gastronomia lejohet të operojë në ambiente të hapura me jo më shumë se 50 persona

– Mbyllen çerdhet

– Mbyllen tregjet

– Institucionet do të punojnë me staf esencial

– Fshatrat dhe qytetet me më së shumti të infektuar futen në karantinë

Të gjitha masat që do të merren, do të provojnë të prekin sa më pak ekonominë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button
Close
Close