InteresanteSport

Do të çuditeni, Ja pse është është futur koha shtesë në futboll

Minutat shtesë në futboll kanë një rëndësi mjaft të madhe dhe shpeshherë shkaktojnë emocione tek lojtarët e sidomos te tifozët e klubeve.

Në dhënien e minutave shtesë llogariten disa faktorë nga gjyqtarët, për të vendosur në fund se edhe sa minuta duhet të zgjasë loja.

Por a e dini se si është futur në funksion ‘koha shtesë’ që dikur nuk egzistonte në fillet e futbollit?

Krejt kjo ka ndodhur pas një ngjarje interesante në një ndeshje futbolli në vitin 1982. Në atë ndeshje po luanin dy ekipet angleze Stoke City dhe Aston Villa.

Kjo e para ishte duke humbur me rezultat 1-0, por kishte fituar një penallti dy minuta para përfundimit ndeshjes. Portieri i Aston Villës në shenjë pakënaqësie kishte shqelmuar topin jashtë stadiumit dhe kjo ishte edhe arsyeja që referi të jepte kohë shtesë për kohën e humbur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Back to top button
Close
Close